KİP: Doğayı ve Yaşamı Yok Eden Sisteme Lanet, Nükleere İsyan! Çernobil ile bizleri ölüme mahkum ettiğiniz yetmedi mi?

Taksim Meydanı’nda toplanan nükleer ve HES karşıtı doğa savunucuları, “Sisteme lanet, nükleere isyan! Karadeniz İsyandadır” pankartını açarak İstiklal Caddesinde yürüyüş yaptılar. Kendisi de Artvinli olan ÖDP Genel Başkanı Alper Taş’ın da aralarında olduğu eylemciler, horon eşliğinde Galatasaray Meydanı’na kadar yürüdüler. Sık sık nükleer karşıtı slogan atan gurup, tarihi Emek Sineması’nın yerine yapılan Demirören AVM’nin önüne geldiğinde ıslıklarla Demiröreni’de protesto etmeyi de ihmal etmedi. Galatasaray Meydanı’nda yapılan basın açıklamasıyla ‘nükleere karşı mücadele bitmedi, daha yeni başlıyor’ diyen yurttaşlara, Çernobil faciasının ardından yayılan radyasyondan etkilenerek kanser olan yakınlarını yitiren mağdurlar da destek verdiler ve ‘nükleere hayır’ çağrısını yinelediler (VİDEO).

Karadeniz İsyandadır Platformu eylemcileri ve yüzlerce yaşam savunucusu 25 yıl önce gerçekleşen çok sayıda insanın yaşamını kaybetmesine neden olan Çernobil Nükleer Santral kazası nedeniyle sokaklara çıktı. Taksim Tramvay durağında bir araya gelen yaşam savunucuları “Sisteme lanet nükleere hayır”, “25 yıldır ölüyoruz”  yazılı pankartları ile İstiklal Caddesi üzerinden Galatasaray Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Ellerinde, Lazca ve Hemşince “İsyan”, “Nükleer istemiyoruz” ve “ Bizde Radyasyon var” yazılı dövizleri taşıdı. Yürüyüş boyunca  tulum çalan grup sık sık, “Çernobil’i unutma nükleere bulaşma”,  “Yaşam isyan özgürlük” sloganları attı.

Galatasaray Meydanı’na ulaşan grup çalınan sirenlerin sesleri ile birlikte Çernobil faciasının ölüm anını canlandırmak üzere, kısa süreli olarak yerlere yattı.  Basın açıklamasını öncesinde “Karadenizliler Yüksek Derecede Radyasyon yayıyor” diyerek basın mensuplarına birer adım geri çekilmeleri istendi.

Basın açıklamasını okuyan EMEL ÇOLAK “Bizlerin nükleer karşıtı olmamız için, Fukuşima’da nükleer kaza olmasına gerek yoktu. Bizler 25 yıldır bu ülkede “Çernobil’in Çocukları” olarak her gün öldük. Sevdiklerimizi, dostlarımızı, yakınlarımızı toprağa koyduk. 25 yıldır her gün, her saat nükleere ve bunu başımıza bela eden sisteme lanet ettik” dedi, ÇOLAK “Ucuz, temiz, yenilenebilir enerji bahaneleri ile nükleere karşı alternatif sunmak iktidarın ve şirketlerin ekmeğine yağ sürmek demektir. Çünkü biliyoruz ki amaç enerji değil, amaç Karadeniz’i ve Akdeniz’i nükleer atık çöplüğüne döndürmek,  kanlı savaşlarınız için silah elde etmektir. Amaç kar hırsıdır, amaç talandır, amaç doğayı ve yaşamı yok etmektir” dedi.

Basın açıklamasının ardından Çernobilden doğrudan yada dolaylı olarak etkilenmiş insanlar yaşadıklarını tanıklıklarını ve kayıplarını anlatarak Nükleere ve yeni acılara HAYIR dedi…

Duyarlılıklarından dolayı bütün katılımcılara teşekkür edildi.. (http://www.karadenizisyandadir.org)

 

İstanbul Taksim Meydanı’nda binlerce kişi Çernobil faciasının 25. yıl dönümünde bir araya geldi. Akşam 19:00’da Karadeniz İsyandadır Platformu’nun “25. yılında Çernobil’e Lanet, Nukleer’e Hayır Yürüyüşü” çağrısıyla bir araya gelen Nükleer Santral karşıtları Taksim Meydanından Galatasaray Lisesi önüne kadar bir yürüyüş düzenlediler. Yürüyüşte nükleer santral kurulmasında ısrar eden AKP’ye büyük öfke dikkat çekti.

Galatasaray Lisesi önünde ise çalınan sirenler ve yere yatan göstericiler nükleer bir felaketin ürkütücülüğünü sembolize ettiler.

Galatasaray Lisesi önünde yapılan basın açıklaması sonrasında Çernobil felaketini, en yakınlarını ya da kendi sağlıklarını kaybederek yaşayanlar tanıklıklarını anlattılar.

“26 Nisan 1986’da gerçekleşen Çernobil nükleer felaketinin üzerinden tam 25 yıl geçti. 25 yıldır bizler, başta Karadenizliler olmak üzere ölüme mahkum edildik” diye başlayan basın açıklaması “Japonya’da yaşanan felaket sonrası Fukişima’daki patlamalar ve radyoaktif sızıntının etkileri hala canlı ve dünyada nükleer karşıtlığı hız kazanırken, nükleer santrali evdeki tüp gaza indirgeyerek Sinop’a, Mersin’e ve Trakya’ya nükleer santral yapmayı planlayan bu dayatmacı zihniyete boyun eğecek değiliz” sözlerine yer verildi.

Basın açıklamsı şu sözlerle sonlandırıldı:

“Yeter artık!

Yaşamlarımız üzerinde oyun oynamanıza izin vermeyeceğiz.

Yaşamlarımızın üzerinden kirli ellerinizi ve santrallerinizi bir an önce çekin.

Akkuyu Çernobil, Sinop Fukişima olmayacak.

Ne Türkiye’de ne dünyada nükleer santral istemiyoruz!”

(soL – İstanbul)

 

İSTANBUL (DİHA) – Çernobil faciasının 25. yılında, Türkiye’de nükleer santral yapılmasına karşı çıkan yaşam savunucuları, İstiklal Caddesi’nde yürüyüş yaparak, “Nükleere hayır” dedi. Yaşam savunucuları, “Çernobil ile bizleri ölüme mahkum ettiğiniz yetmedi mi? Sevdiklerimizi, en güzellerimizi toprağa koyduk, her gün bir kez daha biz de öldük… Yetmedi mi?” diye yetkililere sordu. 

Karadeniz İsyandadır Platformu aktivisti üçbin civarında yaşam savunucusu, Rusya’nın Kiev kentinde 1986 yılında gerçekleşen, çok sayıda insanın yaşamını kaybetmesine neden olan ve yıllarca da etkisi süren Çernobil Nükleer Santral kazası nedeniyle bugün bir kez daha sokaklara çıktı. Taksim Tranway durağında bir araya gelen yaşam savunucuları önce, “Sisteme lanet nükleere hayır”, “25 yıldır ölüyoruz” ve “Nükleer santral istemiyoruz” yazılı pankartları açtı. Buradan İstiklal Caddesi üzerinden Galatasaray Meydanı’na doğru yürüyüşe geçen grup, ellerinde Lazca ve Hemşince “İsyan”, “Nükleer istemiyoruz” ve “Nükleere hayır” yazılı dövizler taşıdı. Yürüyüş boyunca yöresel müzik enstrümanı tulum çalan grup sık sık, “Çernobil’i unutma nükleere bulaşma”, “Katil Çernobil bu kaçıncı ölüm”, “Yaşam isyan özgürlük” sloganları attı. Yürüyüş sırasında İstiklal Caddesi üzerinde yeni açılan alışveriş merkezi Demirören AVM’nin önünden geçerken, “Demirören sıra sana gelecek” diye tepki gösterildi. 

Galatasaray Meydanı’na ulaşan grup burada, sirenlerin çalması ile birlikte Çernobil faciasının patladığı anı anımsatarak, ölüm anını canlandırmak üzere, kısa süreli olarak yerlere yattı. Daha sonra grup adına Karadeniz İsyandadır Platformu üyesi İstanbul Üniversite öğrencisi Emel Çolak açıklama yaptı. Çernobil faciasının dünyayı kasıp kavurduğu günlerde zamanın Cumhurbaşkanı darbeci Kenan Evren’in “Biraz radyasyon kemiklere yararlıdır”, Başbakan Turgut Özal’ın “Radyoaktif çay daha lezzetlidir” dediğini hatırlatan Çolak, devlet tarafından işlenen bu suçun, bütün ölümlere ve bilimsel verilere rağmen kabul edilmediği gibi “küstahça” örtülmeye çalışıldığını söyledi. 

‘Çernobil’in çocukları olarak her gün öldük’

“Nükleer karşıtı olmamız için, Fukuşima’da nükleer kaza olmasına gerek yoktu. Bizler 25 yıldır bu ülkede ‘Çernobil’in Çocukları’ olarak her gün öldük” diyen Çolak, “Sevdiklerimizi, dostlarımızı, yakınlarımızı toprağa koyduk. 25 yıldır her gün, her saat nükleere ve bunu başımıza bela eden sisteme lanet ettik. Bugün bir kez daha, başta nükleer santraller olmaz üzere, yaşamımızı yok eden sözde enerjilere isyan ediyor, bunları başımıza bela eden sisteme lanet okuyoruz. Bizler nükleere karşı çıkarken, iktidara ve şirketlere ne bir alternatif sunuyoruz ne de ‘uzlaşalım’ diyoruz. Çünkü biliyoruz ki, yaşamın alternatifi olmaz” diye konuştu. 

Çolak, açıklamasını “Çernobil ile bizleri ölüme mahkum ettiğiniz yetmedi mi? 25 yıldır, radyasyonlu çaylar, fındıklar, sütler ile öldürüldüğümüz yetmedi mi? Sevdiklerimizi, en güzellerimizi toprağa koyduk, her gün bir kez daha biz de öldük… Yetmedi mi?” diye sorarak, bitirdi. 

(ek-mtç/iya)

Etkin Haber Ajansı / 26 Nisan 2011 Salı, 21:29

İSTANBUL- Taksim Meydanı’nda bir araya gelen Karadeniz İsyandadır Platformu üyeleri, “Sisteme lanet nükleere hayır” yazılı pankart açarak Galatasaray Meydanı’na yürüdü. İstiklal Caddesi boyunca öfkeli bir şekilde yürüyen yüzlerce kişi sık sık “Katil Çernobil bu kaçıncı ölüm”, “Çernobili unutma nükleere bulaşma” sloganlarını attı. Lazca ve Hemşince lolipopların taşındığı yürüyüşün önünde tulum çalındı. Eyleme Alper Taş ve Şevval Sam’da katılarak destek verdi.

Galatasaray Meydanı’nda Platform adına açıklama yapan Emel Çolak, 26 Nisan 1986’da gercekleşen Çernobil nükleer felaketinin üzerinden 25 yıl geçtiğini ve 25 yıldır başta Karadenizliler olmak üzere ölüme mahkum edildiklerini belirtti.

“Çernobil faciasının dünyayı kasıp kavurduğu günlerde zamanın Cumhurbaşkanı darbeci Kenan Evren, ‘Biraz radyasyon kemiklere yararlıdır’, Başbakan Turgut Özal ‘Radyoaktif çay daha lezzetlidir’ diyebiliyor; Sanayi Bakanı Cahit Aral ise halkın huzurunda radyasyonlu çay içebiliyordu” diyen Çolak, yılar önce bunları yapan devletin bugün onların üstünü örtmeye çalıştığını söyledi.

Japonya’da yaşanan felaket sonrası Fukuşima’daki patlamalar ve radyoaktif sızıntının etkilerinin hala canlı olduğunu ve dünyada nükleer karşıtlığının hız kazandığını dile getiren Çolak, “Nükleer santralı evdeki tüpgaza indirgeyerek Sinop’a, Mersin’e ve Trakya’ya nükleer santral yapmayı planlayan bu dayatmacı zihniyete boyun eğecek değiliz” dedi

Nükleer karşıtı olmaları için, Fukuşima’da nükleer kaza olmasına gerek olmadığını söyleyen Çolak, 25 yıldır bu ülkede “Çernobil’in Çocukları” olarak hergün öldüklerini, sevdiklerini, dostlarını, yakınlarını toprağa koyduklarını ifade etti.

“Yaşamlarımız üzerinde oyun oynamanıza izin vermeyeceğiz“ diyen Çolak, “Çernobil ile bizleri ölüme mahkum ettiğiniz yetmedi mi? 25 yıldır, radyasyonlu çaylar, fındıklar, sütler ile öldürüldüğümüz yetmedi mi? Sevdiklerimizi, en güzellerimizi toprağa koyduk, her gün bir kez daha bizde öldük… Yetmedi mi?” diye sordu. 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s